poniedziałek, 22 czerwca 2020

Maroko wychodzi z pandemii. Kiedy wracają podróże?

Z natury uwielbiasz spędzać czas na ulicy w towarzystwie innych ludzi aż tu nagle zostajesz zmuszony do pozostania w domu przez 3 miesiące. Dokładnie to spotkało Marokańczyków z powodu pandemii Covid-19. Jesteś pasjonatem podróży i chcesz jechać na wakacje aż tu nagle zamykają ci granice przed nosem i też zmuszają do pozostania w domu. To spotkało każdego, kto zaplanował sobie urlop w Maroko. Jeśli jesteś osobą, która dłużej już nie usiedzi w miejscu to z pewnością zadajesz sobie pytanie: "Kiedy wreszcie otworzą te granice i podróżowanie znów stanie się możliwe? “Mamy dobre wieści. Maroko rozpoczęło proces odmrażania gospodarki. Stopniowo znosi się bardzo surowe restrykcje jakie tam wprowadzono pamiętnego dnia 19 marca 2020 r. Marokańskie zarządzanie kryzysowe otrzymało opinię szybkiego, sprawnego, skutecznego i ogólnie dobrze kontrolującego całą tę sytuację, którą potraktowano bardzo poważnie. Zyskało uznanie ze strony Unii Europejskiej, która z Marokiem współpracuje na wielu polach.

Według obecnych statystyk Covid-19 w Maroko ranking śmiertelności wynosi 2,4% a wyleczonych 88,1%. Coraz częściej w ciągu 24 godzin nie odnotowuje się żadnego przypadku zgonu a w najgorszym przypadku to jedna śmierć. Przeprowadzono ponad 500 tys. testów.


Marokańskie osiągnięcia w walce z COVID-19

Maroko też dużo inwestowało w walkę z koronawirusem. Uruchomiono specjalny królewski fundusz, z którego przeznaczano środki na służbę zdrowia, badania naukowe i zwalczanie skutków pandemii.

Na międzynarodowym konkursie "HakingCovid19" organizowanym w Paryżu został wyróżniony marokański projekt. Zespół badaczy złożony z inżynierów i lekarzy zaprojektował inteligentną maseczkę o nazwie MIDAD do automatycznego diagnozowania i przewidywania choroby. Posiada czujniki temperatury, wilgotności, pomiaru ciśnienia, cyklu oddechowego oraz poziomu tlenu we krwi. Mierzy stan zdrowia pacjęta także na podstawie jego głosu.

Maseczka za pomocą Bloototh połączona jest z aplikacją monitorującą wyniki, wykorzystującą również ewoluującą „strukturę” przewidywania wieloczynnikowego przy użyciu sztucznej inteligencji, czyli dane środowiskowe, behawioralne i medyczne pochodzące od pacjenta.

Ten innowacyjny projekt wykorzystał doświadczenia z Korei Południowej, Singapuru, Niemiec i Szwajcarii w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa, dystansu społecznego i wykrywania choroby za pomocą odcisków głosowych.

Urządzenie to dzięki wyróżnieniu w konkursie zdobyło inwestora. Złożono na nie wniosek patentowy. Ma być udostępnione w Open Source do wydruku 3D dla obywateli i rządu.

Maroko zaangażowane było także w pomoc innym krajom Afryki m.in. przekazując leki. 5 mln maseczek wysłano do Algierii a 18,5 mln do Europy, głównie do Francji.

Wychodzenie Maroka z kryzysu spowodowanego pandemią

Pandemia dotknęła nas tak, że z jej powodu moja marokańska teściowa nie mogła nas odwiedzić. To jest nasz pierwszy rok bez niej. Od ogłoszenia lockdown nie wyszła z domu ANI RAZU. Nie miała konkretnego powodu aby zyskać zezwolenie. Jest przede wszystkim w grupie ryzyka. Siedziała w domu przez dokładnie 102 dni, gdyż z obawy o swoje zdrowie schroniła się jeszcze przed ogłoszeniem stanu alarmowego. Na szczęście to minęło.

Odmrażanie rozpoczęło się gdy rzecznik prasowy marokańskiego rządu ogłosił wznowienie niektórych sektorów gospodarki, które były wstrzymane. Zezwolono na działalność barów i restauracji ale tylko na zamówienia do odbioru na miejscu lub z dostawą do domu.

10 czerwca 2020 był przełomowy, gdyż tego dnia w Maroko ogłoszono koniec powszechnej kwarantanny. Jednak reżim sanitarny potrwa do 10 lipca.

Kraj podzielono na dwie strefy.

Strefa 1 - to większość mapy Maroka czyli rozległe tereny o małej gęstości zaludnienia. Tutaj można już wychodzić z domu bez zezwolenia i swobodnie się przemieszczać. Otwarte zostają parki miejskie, tereny zielone, gdzie można wyjść na spacer i uprawiać sport. Mogą już działać normalnie w swoich godzinach pracy sklepy, lokale, zakłady fryzjerskie, studia urody, hammamy, bary i restauracje przyjmując 50% klientów.

Strefa 2 - to duże miasta i ich okolice m.in. Tanger, Asilah, Fez, Kenitra, Rabat, Casablanca, Al-Jadida i Marrakesh. Tutaj nadal trzeba mieć zezwolenie na przemieszczanie się. Otwarte są tylko sklepy i lokale niezbędne, czynne do godz. 20. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że i w tej strefie ludzie jednak swobodnie wychodzą. Moja teściowa wreszcie mogła wyjść na ulicę i odetchnąć po długim siedzeniu w domu. Oczywiście w maseczce.As part of Morocco's deconfinement strategy, the country is divided into two zones. Zone 1 includes the prefectures where citizens will not need an exceptional movement permit to go out. Authorities will allow the resumption of urban public transport with a capacity rate of 50%. Hair and beauty salons can reopen with a capacity of 50%. Open-air public spaces such as gardens will reopen, and citizens can enjoy individual outdoor sports activities, like walking and cycling. Zone 2 includes major cities and will have more restricted measures due to the number of active COVID-19 cases in each prefecture. Movement requires an exceptional movement permit. Shops will be closed at 8 p.m. Urban public transport will resume with a capacity rate of 50%. Morocco will maintain the ban on gatherings, weddings, and celebrations in both zones. Citizens in both zones will have to abide by sanitary measures, including the wearing of face masks in public, social distancing, and other preventive measures. #news #world #morocco #region #moroccoworldnews
Una publicación compartida de Morocco World News (@moroccoworldnews) el


Maseczki są obowiązkowe w strefie publicznej. Nadal trzeba zachowywać dystans. Za złamanie tych reguł grozi mandat. Obowiązuje zakaz zgromadzeń, wesel i tym podobnych imprez.

Komunikacja miejska zwiększyła częstotliwość ale do pojemności 50% pasażerów. Ruszył m.in tramwaj pomiędzy Rabatem a Sale, który na tę okazję zgodnie z zaleceniami... "założył maseczkę". Planowane jest też uwalnianie transportu międzymiejskiego.Meczety wciąż pozostają zamknięte ale ma przebiegać ich stopniowe otwarcie.

Nadal jest zakaz wstępu na plażę, nad czym wielu Marokańczyków, ekspatów i turystów, których pandemia zatrzymała w Maroko ubolewa. Trudno to sobie wyobrazić, że przy tak pięknej, słonecznej pogodzie, akurat na początku lata te szerokie marokańskie plaże są puste. Ale to jest fakt. Także w innych kąpieliskach mamy zakaz wchodzenia do wody m.in. na kaskadach d'Akchour niedaleko Chefchaouen. Możliwe, że wkrótce ten zakaz zostanie zniesiony w Strefie 1.

Mimo pozwolenia na wyjście z domu apelują do ludzi aby zachowali rozwagę i nie dali się za bardzo ponieść odzyskanym swobodom. Stało się niestety tak, że 20 czerwca zanotowano rekordową ilość nowych zachorowań. Ponad 500 osób. Setka z nich została wykryta w fabrykach truskawek w Kenitrze. W dużych zakładach pracy wykonują obowiązkowe testy. Pracownicy tych fabryk przemieszczali się pomiędzy domem a pracą co powiększyło ilość zakażeń.

Dopiero w momencie rozpoczęcia odmrażania rząd Maroka zrealizował loty repatriacyjne dla Marokańczyków, którzy utkwili za granicą. Przylot każdego samolotu z Hiszpanii, Algierii i Turcji był wielkim wydarzeniem.

Wielu Marokańczyków z zagranicy nie dotarło do swoich domów na Ramadan. W tym roku post był szczególny, gdyż doszły oficjalne ograniczenia. Jak w przypadku u chrześcijan lockdown przypadł na Wielki Post, co skłoniło do zwolnienia tempa, refleksji i wyrzeczeń. To samo dotyczyło muzułmanów.

Maroko jest w trakcie uzgodnień z Hiszpanią co do otwarcia przeprawy promowej przez Cieślinę Gibraltarską. Hiszpania liczyła na to, że proces otwierania ma ruszyć od lipca. Jednak Minister Spraw Zagranicznych Maroka oficlanie oznajmił, że operacja przeprawy przez Cieślinę nie będzie możliwa w tym roku. Proces ten wymaga dużej organizacji, trudnej do przeprowadzenia w czasie pandemii.

Największy ruch na Cieślinie odbywa się zwykle 22 - 31 lipca, czyli z okazji święta ofiarowania Eid Al-Adha. Wygląda na to, że wiele marokańskich emigrantów i na to święto się nie załapie, żeby wrócić do kraju. Chyba, że zakwalifikuje się do lotu repatriayjnego.

Wielkie wyzwanie. Ożywić marokańską turystykę

Jeśli chodzi o turystykę to ten sektor tak ważny dla Maroka szczególnie ucierpiał na skutek pandemii. 87% hoteli w kraju zostało zamkniętych z jej powodu .

Na szczęście branża jest optymistyczna i ma nadzieję, że podróżowanie znów będzie możliwe lada dzień.

Najlepsza wiadomość jest taka, że prawdopodobnie w drugiej połowie roku możemy się spodziewać otwarcia granic oraz połączeń lotniczych. Hotele i ośrodki turystyczne będą się stopniowo otwierać i w drugiej połowie tego roku będą gotowe na przyjęcie zagranicznych turystów. To może oznaczać jedno - podróże wracają, tylko bądźmy cierpliwi.

Według magazynu Travel Daily News za destynację, do której turyści najchętniej pojadą po otwarciu granic i zniesieniu reżimu sanitarnego uznano właśnie Maroko.

Interesujące są dla podróżników walory tego kraju jak długa linia brzegową, brama do Sahary, góry Atlas i Riff, wodospady, jaskinie, ruiny, medyny i bazary, w których można a nawet trzeba się targować, warunki do uprawiania surfingu i jazdy na wielbłądach.

Wszystkie te atrakcje i o wiele więcej czekają na turystów odwiedzających Maroko, np z biurem podróży R.pl https://r.pl/maroko

Marokańskie ministerstwo turystyki oraz indywidualne miasta opracowują strategię post-lockdown, w której szczególnie uwzględniono powrót do turystyki narodowej i międzynarodowej.

Plany na jej ożywienie wciela w życie np. nadmorska miejscowość turystyczna Essaouira. Lokalne stowarzyszenie i prowincjonalna rada turystyki zorganizowały strategiczne konsultacje interaktywne pod hasłem "Essaouira the Day After"

15 reprezentantów różnych sektorów spotkało się na wideokonferencji, w której uczestniczył doradca króla Mohammeda VI. Opracowany plan ma być wprowadzony w lipcu.

Wśród prezentowanych projektów znalazły się:

  • aplikacja mobilna promująca dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta umożliwiająca dynamiczną komunikację z użytkownikiem
  • produkcja filmów prezentujących przestrzeń muzealną i poświęconych muzyce gnawa
  • program rozrywkowy w miesiącach letnich a w nim imprezy promujące miasto jako centrum współistnienia kulturowego i religijnego
  • transmisja na żywo festiwalu muzyki tańca i sztuki Moga Festival w celu dotarcia do międzynarodowej publiczności
  • wycieczki kulinarne
  • aplikacje opisujące trasy turystyczne promujące turystykę krajową
  • uproszczony przewodnik przedstawiający profilaktyczne środki zdrowotne niezbędne do wznowienia działalności w mieście

Także Rada Miejska Marrakeszu spotkała się ze specjalistami ds. turystyki w celu omówienia ożywienia sektora.

Spotkanie, które odbyło się pod koniec maja miało na celu podkreślenie i omówienie obecnej sytuacji w sektorze turystyki, zbadanie i zidentyfikowanie kluczowych wyzwań oraz zrozumienie aspiracji i oczekiwań specjalistów z branży.

Uczestnikami byli hotelarze, restauratorzy, przewodnicy turystyczni i kierownicy biur podróży. Omówili narzędzia i mechanizmy, które miasto musi wdrożyć, aby złagodzić społeczno-ekonomiczne skutki kryzysu zdrowotnego dla działalności turystycznej w Marrakeszu skierowanej do mieszkańców i obcokrajowców.

Ostatecznie zgodzili się na promocję turystyki krajowej, gdyż uznano że jest w stanie umożliwić trwałe i bezpieczne ożywienie sektora w tym mieście. Wiceprzewodniczący Regionalnej Rady Turystyki powiedział, że Marrakesz jest gotowy przyjąć turystów już w czerwcu dzień po zniesieniu kwarantanny.

Za ważny cel postawiono zagwarantowanie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia odwiedzających poprzez restrukturyzację zatłoczonych przestrzeni publicznych, gwarantując czystość i egzekwując dezynfekcję.

Główne oczekiwania specjalistów w dziedzinie turystyki dotyczą zawieszenia lokalnych podatków w sektorze przynajmniej na jeden rok.

Branża turystyczna Marrakeszu jest w trakcie przygotowywania i opracowywania atrakcyjnych ofert, zdolnych przyciągnąć więcej turystów krajowych, aby konkurować z innymi marokańskimi miastami lub sąsiednimi krajami, takimi jak Hiszpania.

Turystyka zapewnia zatrudnienie i przyczynia się do stabilności lokalnych gospodarek. Ponieważ sektor ten stanowi około 11% PKB kraju, jego przywrócenie jest priorytetem marokańskiego rządu.

W kwietniu obliczono, że marokańska turystyka odnotowała straty wielkości 3 bilionów Euro, utracono 500 000 miejsc pracy i a 8 500 firm jest zagrożonych upadkiem.

Przewidziano, że trudności branży będą trwały do ​​grudnia 2020 r. a turystyka zacznie stopniowo odnawiać się do kwietnia 2021 r

Podróże wracają ale będzie to przebiegać stopniowo począwszy od turystyki krajowej po międzynarodową. 

Maroko teraz przede wszystkim stara się zachęcić swoich obywateli aby chętniej podróżowali po kraju.

Ale to ogólnie dobry gest każdego z nas, komu bliski jest patriotyzm lokalny, aby dołożył się do odbudowy rodzinnej gospodarki - mam też na myśli podróże Polaków po Polsce, gdzie też możesz znaleźć wiele ciekawych ofert i atrakcji.

Dobrze rozwinięta turystyka krajowa gdy będzie gotowa przyjmie także podróżnych z zagranicy. Maroko musi nadal starać się zachować normy bezpieczeństwa ale w turystyce nie może za bardzo grać na zwłokę. Jeśli nie wdroży skutecznej strategii jej ratowania to w latach 2020 - 2022 może stracić do o wiele więcej dochodów, niż już straciło przez pandemię.

Ci Marokańczycy, którzy z turystyki żyją teraz szczególnie potrzebują zastrzyku gotówki. Z pewnością powitają turystów z entuzjazmem i swoją wielką marokańską gościnnością, którą mają w naturze. Dla każdego kto odwiedzi Maroko teraz szczególnie zrobią wszystko aby czuł się tu doskonale a jego podróż była niezapomniana.

--
Wpis powstał we współpracy z R.pl
--

Źródło:

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/305394/el-othmani-outlines-moroccos-covid-19-strategy-as-lockdown-eases/

https://www.youtube.com/user/skubrick28/videos

https://www.elespanol.com/espana/politica/20200611/rabat-operacion-paso-estrecho-sin-ceuta-melilla/496951410_0.html

https://www.larazon.es/espana/20200614/mbf24uqjovaztdfbtfw2d5pqmm.html

https://www.elconfidencial.com/espana/2020-06-22/marruecos-no-habra-operacion-paso-estrecho-coronavirus_2650199/

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/304617/essaouira-strategizes-post-lockdown-tourism-revival-projects/

http://morocco.shafaqna.com/EN/AL/1997820

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/305925/morocco-repatriates-additional-318-moroccans-stranded-in-spain/

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/305925/morocco-repatriates-additional-318-moroccans-stranded-in-spain/

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/306516/morocco-repatriates-302-more-moroccans-from-turkey/

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/306497/morocco-to-resume-domestic-flights-open-beaches-hotels-on-june-24/

https://www.mapnews.ma/en/actualites/general/moroccan-researchers-invent-intelligent-mask-covid-19-detection

https://www.moroccoworldnews.com/2020/05/304125/marrakech-looks-towards-domestic-tourism-to-revive-economy/

http://www.mapnews.ma/fr/actualites/economie/focus-%C3%A0-marrakech-sur-la-relance-du-secteur-touristique-post-confinement

https://www.moroccoworldnews.com/2020/06/304900/travel-daily-news-spotlights-morocco-as-top-post-pandemic-destination/

https://www.traveldailynews.com/post/where-to-head-to-on-holidays-post-the-covid-19-pandemic


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)