czwartek, 19 kwietnia 2018

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

W zeszłym roku patronat Alhambry otworzył nową stronę do rezerwacji biletów na Alhambrę, która moim zdaniem działa o wiele lepiej. Jej adres to tickets.alhambra-patronato.es. Dostępna jest w dwóch językach: hiszpańskim i angielskim. Sama robiłam na niej rezerwację a w trakcie nagrałam instruktażowy filmik. Jednak nadal dostaję od Was wiadomości z pytaniami jak ten bilet kupić oraz o inne problemy jakie mogą wystąpić podczas prób zwiedzenia tego zabytku. Mimo ciągłych zmian system rezerwacji wejściówek na Alhambrę wciąż uważany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie i cały czas produkują się na niego donosy. Dobre jest to, co wiem od Was, że nowa strona bez problemu akceptuje zagraniczne karty bankowe. Ogólnie, kupić się Wam udaje. O ile nie traficie na największy problem… brak biletów na 2 miesiące do przodu. 

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie


Otwarcie nowej strony uświadomiło mnie, że gorący sezon na zwiedzanie Alhambry trwa CAŁY ROK. Tak – cały okrągły rok – to mogę Wam odpowiedzieć na pytanie kiedy są największe tłumy. Dopiero teraz widać, że wejściówki wyprzedają się z ekspresowym tempie. Dla turystów to duży dyskomfort, bo zmuszeni są planować podróż najwcześniej 3 miesiące przed. Teoretycznie jest możliwość rezerwacji nawet na 2 godz. Przed zwiedzaniem. Praktycznie raczej niemożliwe. Chyba, że zdarzy się cud i coś się zwolni.

Mój poprzedni przewodnik o tym jak kupować stał się w dużej mierze nieaktualny. Dlatego postanowiłam przygotować nowy specjalnie pod nową stronę. Parę rzeczy przypomnę, czyli to kiedy Alhambra jest czynna, ile kosztują bilety, kto ma zniżkę, jakie rodzaje biletów macie do dyspozycji oraz gdzie się zwrócić w razie wystąpienia problemu. Zatem od początku.

Godziny zwiedzania

Alhambra czynna jest cały tydzień od poniedziałku do piątku. Zamknięta jest tylko 25 grudnia i 1 stycznia. Nieczynna jest tylko płatna część. W część darmowej strefy można wejść lecz obsługa zabytku nie pracuje.

Sezon zimowy trwa od 15 października do 31 marca. Zwiedzanie na bilety dzienne odbywa się w godzinach od 8:30 do 18:00. Natomiast na nocne zwiedzanie od 20:00 do 21:30.

Sezon letni trwa od 1 kwietnia do 14 października. Zwiedzanie na bilety dzienne odbywa się w godzinach od 8:30 do 20:00. Natomiast na nocne zwiedzanie od 22:00 do 23:30.

Mając bilet można wejść na Alhambrę o dowolnej porze w ciągu godzin otwarcia. Jednak jeśli chodzi o wstęp do Pałacu Nasrydów, będziesz mieć wyznaczoną godzinę o której masz się w nim stawić. Tutaj nic się nie zmieniło. Jeśli masz ogólny bilet Alhambra General, który obejmuje całą Alhambrę z pałacem to możesz kiedy chcesz chodzić po innych częściach zabytku a tylko na konkretną godzinę ustawić się w kolejce do pałacu. To kwestia zaplanowania sobie dnia w zależności od tej ważnej godziny „pałacowej”. 

Godzinę tą możesz przy rezerwacji wybrać sobie sam. O ile jest dużo wolnych. Kiedy większość jest wykupione to jest ona zwykle narzucona. Wtedy już musisz się dostosować.

Na zwiedzenie całej Alhambry musisz przeznaczyć min. 3 godziny.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Kto ma zniżkę a kto za darmo?

Jest kilka rodzajów biletów i każdy ma osobno różne zniżki. Sprawdź po prostu na stronie na dole w opisie każdego biletu. Podam te jakie są w przypadku najpopularniejszego biletu Alhambra General, który jako normalny kosztuje 14,85€. Jednak to on obejmuje wszystkie możliwe zniżki.

Prawo do redukcji ceny biletu mają:
  • Obywatele UE w wieku powyżej 65 lat
  • Dzieci w wieku 12 – 15 lat
  • Posiadacze karty Europejskiej Karty Młodzieżowej (Youth Card Euro26)
  • Osoby niepełnosprawne na równi lub powyżej 33%

Odpowiedź, na często zadawane mi pytanie: legitymacja studencka NIE uprawnia do zniżki i to nie to samo co karta Euro26. Jesteś studentem, masz legitymację ale nie masz tej karty – musisz kupić bilet normalny.

Wejście za darmo mają:
  • Dzieci poniżej 12 lat
  • Członkowie stowarzyszeń ICOMOS i ICOM
Jeśli jesteś do zniżki lub gratisu uprawniony to wchodząc na stronę danego biletu, będziesz widzieć te wszystkie opcje. Zaznaczasz tę, która pasuje do Ciebie lub do osoby, która jest z Tobą jeśli kupujesz na kilka osób. Cena zostanie automatycznie zredukowana.

Nawet jak osoba ma uprawnienia do wstępu za darmo to i tak musi obowiązkowo zrobić rezerwację. 

Nie ma tak, że idzie na Alhambrę i automatycznie wchodzi bez biletu. Wybierasz opcję, że jest gratis a cena dla niego będzie widniała jako 00,00€.

UWAGA! To jest bardzo ważne. Pamiętaj o tym! Bilety są imienne.

Przy rezerwacji musisz podać swoje dane osobowe oraz nr dowodu tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport. Jeśli kupujesz na kilka osób to trzeba wpisać osobno dane każdej z nich. 

Co jeśli np. dziecko nie ma ani dowodu ani paszportu? Po pierwsze, to jeszcze mam do sprawdzenia i nie jestem pewna jak odpowiedzieć na to pytanie. Jak będę wiedziała to napiszę. Podobno można posłużyć się legitymacja szkolną. Konieczny jest jakikolwiek dokument, w którym widać wiek.

Po drugie – zalecane jest mieć paszport ZAWSZE, niezależnie gdzie się podróżuje. Nawet jak to są tylko kraje UE. Paszport zawsze i wszędzie wiele ułatwia. Dlatego polecam, bez względu na to gdzie jedziesz, wyrobić dziecku paszport i problem z głowy. W sumie jak przylatujesz samolotem to logicznie dziecko ma jakiś dowód tożsamości. Ale jak prosto z Polski samochodem, to rzeczywiście można być w takiej sytuacji. 

A to jest jeszcze ważniejsze!

Każdy posiadacz biletu musi przy wejściu do Alhambry okazać swój dowód tożsamości. Ten sam na jaki podało w danych. Jeśli jesteś osobą ze zniżką, to pokazujesz dokument uprawniający do niej taki jak: dowód tożsamości, w którym widnieje Twój wiek, kartę emeryta, kartę Euro, kartę niepełnosprawności, kartę członka ICOMOS/ICOM itp.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie


Jakie rodzaje biletów są do nabycia?

Są one różne w zależności od potrzeb. Dlaczego je wszystkie podaję? Ponieważ gdy bilet Alhambra General się wyprzeda to trzeba w zastępstwie sięgać po inne, by chociaż tej Alhambry doświadczyć.

Alhambra General

Spacer po historii Alhambry za dnia. Najpopularniejszy bilet i najszybciej wyprzedający się bilet, który obejmuje cały obiekt czyli Alcazabę, Pałac Nasrydów oraz pałac Generalife z Ogrodami. Bilet normalny kosztuje 14,85€ . 

Jardines, Generalife i Alcazaba / Gardens, Generalife and Alcazaba

Obejmuje wszystko z wyjątkiem Pałacu Nasrydów czyli Ogrody, Generalife, pałac Partal i Alcazabę. Bilet normalny kosztuje 7,42€ i jest częściej dostępny niż poprzedni. Jeśli Alhambra General się wyprzedał to polecam kupić właśnie ten. To przynajmniej coś.

Visita Nocturna a Palacios Nazaries / Night Visit to Nasrid Palace 

Nocne zwiedzanie pałacu Nasrydów. Zwiedzasz sam pałac ale w nietypowej scenerii nocnego oświetlenia. O tym jak to wygląda pisałam i pokazywałam na zdjęciach TUTAJ. Też wyprzedaje się dość szybko. Bilet normalny to 8,48€.

Visita Nocturna a Gardines y Generalife / Night Visit to Gardens and Generalife

Nocne zwiedzanie pałacu Generalife i Ogrodów. Bilet normalny kosztuje 5,30€.

Alhambra Experiencias / Alhambra Experiences

Łączy nocne zwiedzanie pałacu Nasrydów oraz dzienne Alcazaby, pałacu Generalife i Ogrodów. Bilet normalny kosztuje 14,85€.

Visita Combinada Alhambra y Fundación Rodriguez – Acosta / Alhambra and Rodriguez Acosta Foundation Combined Tour

Łączysz zwiedzanie całej Alhambry (takiej jak na bilet Alhambra General) z zabytkowym budynkiem oraz jego ogrodami o nazwie Carmen de la Fundación Rodriguez Acosta stworzonym przez malarza o tym nazwisku na początku XXw. Można też kupić do niego wejściówkę niezależnie. Leży on na tym samym wzgórzu co Alhambra. Bilet normalny kosztuje 18,03€.

Dobla de Oro General 

Łączysz zwiedzanie całej Alhambry (takiej jak na bilet Alhambra General) z obiektami na zabytkowej dzielnicy Albaizin. Są to Pałac Dar Al.-Horra (mieszkała w nim matka Boabdila Aisza), dawny magazyn Corral del Carbón, zabytkowe łaźnie arabskie Bañuelo, arabskie domy Horno de Oro, Casa del Chapiz i Casa de Zafra. Na ten bilet zobaczysz najwięcej i nie będzie trzeba płacić osobnych wstępów. Normalny kosztuje 20,84€.

Dobla de Oro Jardines / Dobla de Oro Gardens

Łączy on Alhambrę bez Palacu Nasrydów (Generalife, Ogrody, Pałac Partal i Alcazaba) z obiektami na Albaizin takimi samymi jak w Dobla de Oro General. Bilet normalny kosztuje 12,35€.

Dobla de Oro Nocturna / Dobla de Oro a Night

Łączy nocne zwiedzanie Pałacu Nasrydów na Alhambrze z obiektami na Albaizin takimi samymi jak w Dobla de oro General. Bilet normalny kosztuje 15,55€.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie


Jak rezerwować bilety online?

Teraz przejdźmy do obsługi nowej strony http://tickets.alhambra-patronato.es Pokażę to na przykładzie biletu Alhambra General.

Wchodzimy na stronę główną. W prawym górnym rogu wybieramy jeden z dwóch języków. Hiszpański jest domyślny. Następnie klikamy w baner biletu jaki nas interesuje. Cena podana na początku jest bez VAT-u. Dalej nieznacznie wzrośnie.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Wyświetli nam się opis biletu. Jakie obiekty obejmuje, ich historię, godziny otwarcia, lokalizacje, ceny, zniżki oraz (po prawej) jak przygotować się do zwiedzania i normy jakich trzeba przestrzegać. Proponuję dokładnie przeczytać.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Gdy przewiniesz tą stronę na dół zobaczysz dwie zakładki: SHEDULE (godziny otwarcia) i DISCOUNTS (zniżki).

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Kiedy wszystko jasne klikasz wielki czerwony przycisk Purchase Tickets.

Teraz widzisz rodzaje cen od biletu normalnego po wszystkie zniżki. Wybierasz ilość biletów. Jeśli np. są to 2 bilety normalna to 2 razy klikasz „+” przy bilecie normalnym. Jeśli jeden to raz. Jeśli przysługuje Tobie  zniżka, czy są z Tobą dzieci to wybierasz dla nich odpowiednią cenę z listy. Po prawej pokaże Ci się ostateczna cena z VAT-em. Aby przejść dalej klikasz Go to step 2.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Przechodzimy do strony z kalendarzem, z którego możemy wybrać sobie dzień. Kolor czerwony oznacza niedostępne, zielony – dostępne a żółty – ostatnie bilety. Niestety kalendarz na najbliższe 2 miesiące do przodu zazwyczaj wygląda tak. 

Tadaaaam!!!

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Zatem nie da się nic z niego wybrać.

Za to trzeci miesiąc może już wyglądać lepiej. Tutaj mamy żółto, więc ostatnie bilety. Wybieramy sobie dzień, który zrobi zmieni kolor na zielony.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Przewijamy stronę w dół. W przypadku biletu Alhambra General pod kalendarzem pojawią się dostępne godziny wejść do Pałacu Nasrydów. Wybieramy godzinę, która nam pasuje i klikamy Go to step 3.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Następnie pojawi się formularz do podania swoich danych. Jeśli zamówienie jest na kilka osób to otworzy się odpowiednia ilość formularzy. WAŻNE! W każdy wpisujesz osobno dane każdego posiadacza łącznie z Tobą. Jest tam pole Do you want to send the tickets to another person? – jeśli chcesz bilet wysłać komuś innemu. Podajesz jego e-mail.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Niżej jest jeszcze formularz dla głównej osoby zamawiającej, która będzie posiadać dane. Tez go wypełnij. 

MEGA, MEGA WAŻNE!!!

Główna osoba zamawiająca, która płaci kartą wpisuje swoje dane zarówno w formularze wszystkich posiadaczy biletu na tym zamówieniu oraz w formularz zamawiającego. Jeśli o tym zapomni bilety będą tylko na wszystkie osoby z wątkiem jej.

Po zakończeniu kliknij Go to step 4.

Teraz możesz zobaczyć jakimi rodzajami kart można płacić. Klikasz CHECKOUT.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Przechodzimy do płatności, wybieramy sobie język w prawym górnym rogu i podajemy dane swojej karty bankowej i klikamy Accept.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Ponieważ robię próbę nie mogę pokazać dalszych skanów. Opiszę tylko co dzieje się dalej. To możecie zobaczyć na wspomnianym filmiku instruktażowym.

Wyświetla się formularz weryfikacji danych, w którym musimy wprowadzić PIN swojej karty. Wprowadzamy PIN i akceptujemy.

Potem wyskoczy kolejny formularz weryfikacyjny, w którym będzie też trzeba podać parę danych m.in. nr tel. I zaakceptować.

Gotowe!

Na stronie pojawia się potwierdzenie, że Twój bilet został zamówiony. Wyświetla się także tabela z danymi kupującego i osób na które były bilety oraz dodatkowe informacje. W tym momencie możesz zachować swój bilet w formacie PDF. Klikasz przycisk Save your ticket in PDF format i pobierasz na swój komputer.

Jednocześnie potwierdzenie rezerwacji zostaje wysłane na Twoją pocztę e-mail.

Idąc na Alhambrę wydrukuj swoje potwierdzenie. Musisz koniecznie go okazać go wraz z dowodem tożsamości (szczególnie osób uprawnionych do zniżek) w kasie. 

Ważne aby wydruk był dobrej jakości, by nie był wymiętolono czy pogięty. Kod QR widniejący na bilecie musi być w dobrym stanie, bo z niego będą odczytywać. Najlepiej wsadź go sobie w koszulkę.

Na Twoim potwierdzeniu PDF zobaczysz ogromny napis THIS IS NOT A TICKET. O co chodzi?Ponieważ to nie jest jeszcze bilet a jedynie potwierdzenie rezerwacji. Prawdziwy bilet dostaniesz dopiero po okazaniu tego potwierdzenia w kasie wraz z dowodami tożsamości.

Gdzie się kontaktować w razie problemów?

Skontaktować się z pomocą. Jest nr tel. 


+34 902 93 25 06 

(oczywiście płatny) oraz formularz kontaktowy. Kontaktować się można w języku hiszpańskim i angielskim.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Na samej dole strony jest czat online. Czynny całą dobę. Można pisać po hiszpańsku lub po angielsku. Obsługa jak tylko może – odpowiada. Odpowiedzi można też dostać na adres e-mail.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę na nowej stronie

Jak anulować rezerwację

Dzwoniąc na powyższy nr telefonu. Sprawdziłam to i pod tym numerem odeślą Cię do anulowania droga mailową, zatem możesz to zrobić od razu.

Aby anulować rezerwację napisz, ze chcesz to zrobić po hiszpańsku lub po angielsku na e-mail:


entradasalhambra@iacpos.com

W wiadomości musisz podać numer Localizador, który znajdziesz na potwierdzeniu rezerwacji.

Czy można kupić na miejscu?

Tak, można kupić w biurze Corral del Carbón, które jest czynne w godz 9:00 – 20:00. Lokalizacja

Można też kupić w kasie na Alhambrze. Lokalizacja.

Jednak tam jest tak samo jak na stronie. Bilety mogą być niedostępne. Płacić za nie trzeba tylko kartą, gdyż stoją tam specjalne automaty Patronatu Alhambry.

Tak to wszystko wygląda i mam nadzieję, że nowy przewodnik po rezerwacji biletów był dla was jasny i odpowiedział na wiele pytań. 

Jeśli masz jakieś pytania i problemy to możesz tak jak zawsze śmiało pisać. 

Podstawowa rada jaką mogę Ci dać jest tylko jedna – rezerwuj jak najwcześniej

No dobra, a co jeśli wszystkie bilety na moją datę są wykupione? 

Jest jeszcze szansa, niezwykle rzadka, ale jednak. Kiedyś napisała do mnie osoba co miała wszystko wykupione. Po kilku dniach zajrzała do kalendarza na stronie. Czerwona data się zrobiła na żółto lub zielono. Co ciekawe była ona nie tak późno bo zaledwie na 3 tygodnie do przodu. Czasem zdarzają się cuda i coś się zmienia.

Dlatego zaglądaj na stronę codziennie. Jak tylko zobaczysz zwolniony dzień to KUPUJ NATYCHMIAST. Nie za godzinę tylko W TYM MOMENCIE, bo na bank znajdzie sporo takich co ten bilet może sprzątnąć sprzed nosa.

Alhambra po prostu budzi ogromne zainteresowanie. Tak wielkie, że jej patronat musi tę ilość turystów ograniczać.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)