poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Kościoły katolickie w Maroko

Jak radzą sobie katolicy w krajach, w których 99% to muzułmanie? Na szczęście Maroko nie należy do tych, które mają złą opinię. Bardzo zaskoczyło mnie to, że można tam zobaczyć parę kościołów. Sam mój osobisty marokański przewodnik mi jeden pokazał. We wpisie na temat bezpieczeństwa w Maroku wspominałam o tym jak robiłam na przeprawie promowej „test na krzyżyk”, który na szczęście wypadł pozytywnie. W Maroku mieszka ok 200.000 katolików, którymi są emigranci europejscy, głównie Francuzi i Hiszpanie co zamieszkali tu w czasach kolonizacji oraz po odzyskaniu niepodległości. Zatem w kościołach msze odprawiane są po francusku w centralnym Maroku a w północnym i subsaharyjskim po hiszpańsku.

Kościoły katolickie w Maroko
Zdjecie: Dorkita

Miejscowa ludność to tylko muzułmanie a konwersja na chrześcijaństwo praktycznie nie istnieje, gdyż prawo nie zezwala na apostazję. A jeśli ktoś się na kto decyduje to na pewno w sekrecie lub poza krajem. Słyszałam nawet o tym, że siostry zakonne prowadzą tutaj lekcje w szkołach z marokańskimi dziećmi. Mogą je uczyć normalnych przedmiotów szkolnych, pomagać biednym ale nie wolno im nawracać. Ale tolerancja dla chrześcijan zza granicy, którzy tutaj się osiedlają, aby w spokoju mogli praktykować swoją wiarę jest faktem.
Postanowiłam zebrać najważniejsze marokańskie kościoły po to, abyś wiedział że tutaj też możesz pójść na niedzielną mszę że jeśli jesteś praktykującym katolikiem. Tylko dobrze sprawdź harmonogram mszy na drzwiach, bo nie jest tak bogaty jak w krajach katolickich. Więcej niż raz dziennie raczej się nie opłaca.
Trzy spośród tych kościołów widziałam z zewnątrz. W jednym z nich byłam w środku. Kościoły w Maroku podlegają dwóm diecezjom w Rabacie i Tangerze.

Kościół Notre Dame de Lourdes w Casablance
To właśnie w nim byłam. Kościół działa, odprawiane są w nim msze. Jest dostępny dla zwiedzających.
Otwarty został w 1956 r. i zbudowany jest w stylu neoklasycznym. Ma wysokie drzwi wejściowe oparte na cienkich kolumnach i mały krzyżyk na dachu. W środku znajdują się niezwykle witraże autorstwa Gabriela Loire na powierzchni okiennej ok 800m2 co przyciągają wzrok. Jest trudno objąć je wszystkie naraz obiektywem aparatu.


Kościół Notre Dame de Lourdes w Casablance
Kościół Notre Dame de Lourdes w Casablance
Kościół Notre Dame de Lourdes w Casablance
Kościół Notre Dame de Lourdes w Casablance
Kościół Notre Dame de Lourdes w Casablance
Zdjęcia: Dorkita

Na zewnątrz znajduje się małe sanktuarium z figurką Matki Boskiej z Lourdes. Sięgając pamięcią, kiedy weszłam na dziedziniec kościoła siedzący przy sanktuarium Arab wolał coś do mnie w swoim języku. „Co on tutaj robi?” – pomyślałam. Przecież nie jego świątynia. Mój osobisty przewodnik przetłumaczył, że po prostu woła „Niech żyje Matka Boska!” Zachęta do zakupu świec.

LOKALIZACJA: https://goo.gl/maps/jXvgoLB7pht

Katedra Sacré Coeur Świętego Serca w Casablance
Otwarta w 1930 r. gdy Maroko było jeszcze kolonią francuską. Zaprojektowana przez architekta Paula Tournona. Zbudowana w stylu neogotyckim, Art Deco z orientalnymi wpływami. Jej dwie wieże przypominają minarety. W 1956 r. skończyła funkcje sakralną po tym jak Maroko odzyskało niepodległość od Francji. Zamieniona została w najpierw w szkołę a potem centrum kulturalne otwarte dla odwiedzających. Odbywają się w niej wystawy, podczas których dzieła sztuki komponują z jej jasną i świetlistą przestrzenią.


Zdjęcie: Dorkita

Katedra Sacré Coeur Świętego Serca w Casablance
Zdjęcie: Dorkita | Widok z Twin Center 28 - w tym wpisie


„Ach to tak!! No i widzisz? Nie wierz im. Niby mówią, że są tolerancyjni do innych wyznań a jednak nie, skoro zlikwidowali kościół” – usłyszałam taki komentarz od starszej wierzącej Polki gdy wspominałam jej o tej katedrze. Oburzona była tym wiedząc, że nawet w Europie kościoły zamieniają na centra kultury, sklepy, bary, biblioteki, magazyny, skate-parki a nawet dyskoteki. Nie mam pojęcia jak odnieść się do tych przypuszczeń. Być może tak było jak ona myśli. Ale gdy Maroko nie jest już francuską kolonią ilość katolików jest mniejsza. Kościół Notre Dame de Lourdes cały czas istnieje dla nich i ma się dobrze.
Obecnie jest w renowacji. Możliwość wejścia na dach i zobaczenia panoramy Casablanki.

LOKALIZACJA: https://goo.gl/maps/KRajvFhk3Y62


Kościół św Jana (Saint Jaques) w Mohammedia

Miejscowość Mohammedia pod Casablanką kiedyś nazywała się Fedala. Tamtejszy kościół parafialny został z zbudowany w 1934 r. z inicjatywy braci Jana i Georges Hersent. Patronem jest św. Jan apostoł a także syn i siostrzeniec Jaques Hersent, który zginał na wojnie w 1917 r. Kościół powstał aby utrwalić jego pamięć. Zaprojektowali go architekci A. i P. Fournier a przy budowie pracowali robotnicy z Fedala. 28 października odbyła się konsekracja świątyni przez biskupa diecezji w Rabacie.


Kościół św Jana (Saint Jaques) w Mohammedia

Kościół św Jana (Saint Jaques) w Mohammedia
Źródło: skyscrapercity.com

W 2002 r. kościół zalała powódź. Podjęto więc prace związane z czyszczeniem i renowacją. W 2008 r. za zgodą arcybiskupa z rabatu wspólnota chrześcijańska rozpoczęła większe prace konserwatorskie polegające na uszczelnieniu oraz zewnętrznym i wewnętrznym malowaniu. Prace zostały wykonane bardzo dobrze ale kościół wciąż wymaga wielu zmian i większych inwestycji.


Katedra św. Piotra (Saint Pierre) w Rabacie


Zlokalizowana na placu du Golan. Zbudowana na początku XX w stylu Art Deco. Budowę rozpoczęto w 1919 r. a inaugurowano w 1921 r. a w 1930 r. dobudowano dwie wieże. To główna siedziba diecezji w Rabacie.
Katedra św. Piotra (Saint Pierre) w Rabacie
Źródło: commons.wikimedia.org

LOKALIZACJA: https://goo.gl/maps/G8oHJ6PK6gG2

Katedra (Notre-Dame-de-l'Assomption) w Tangerze

Kiedy dopływamy do Tangeru z promu w oddali ukazuje nam się taki widok. Obok siebie stoją meczet, katedra, ponoć jeszcze gdzieś synagoga.
Katedra (Notre-Dame-de-l'Assomption) w Tangerze
Źródło: 500px.com
Źrodło: pinterest.com

4 czerwca 1953 papież Pius XII błogosławi pierwszy kamień pod świątynie i 14 listopada 1956 podnosi rangę wikariatu z Maroku do arcybiskupstwa. 8 grudnia 1961 odbyła się inauguracja i błogosławieństwo katedry. Staje się ona główną siedzibą diecezji w Tangerze. Msze odbywają się w języku hiszpańskim i francuskim.
Zaprojektował ją architekt Luis M. Feduchi. W absydzie z znajdują się trzy wielkie witraże autorstwa Maestro Labra oraz Cały kościół jest pełen okienek polichromowanych, co dają magiczną i tajemniczą grę światła i koloru.

LOKALIZACJA: https://goo.gl/maps/rTijTcaF95p
Kościół Église Sainte-Anne w Agadirze
To kościół św. Anny zbudowany w 1930 r. Św Anna jest patronką stolarzy. Łączy on cudzoziemców Europejczyków i studentów z Afryki subsaharyjskiej.
Koścół Église Sainte-Anne w Agadirze
Źródło: trover.com
Kościół św. Męczenników (Église des Saints-Martyrs) w Marrakeszu

Kościół św. Męczenników został zbudowany w 1928 r. dla europejskiej wspólnoty miasta. Rok później konsekrowany. Obsluguje go trzech księży franciszkańskich. Dzielnica, w której się znajduje nazywa się Gueliz co znaczy kościół. Jest ona europejską dzielnicą w samym centrum Marrakeszu. Za dzwonnicą kościoła zbudowano meczet z wysokim minaretem.

Kościół św. Męczenników (Église des Saints-Martyrs) w Marrakeszu
Źródło: madein-marrakech.com

Kościół poświęcony jest pięciu franciszkańskim męczennikom z Marrakeszu zamordowanym w XIII w. Dla bezpieczeństwa w dzień i w nocy pilnowany jest przez strażników na chodniku przy wejściu.

LOKALIZACJA: https://goo.gl/maps/79nQnzUytUm

To tylko kilka wymienionych kościołów. W całym Maroku jest ich znacznie więcej. Są także w miejscowościach takich jak Salę, Tetouan, Fes i Oujda.

Kościoły w niepodległym Maroku zostały oficjalnie uznane w 1983 r. listem wysłanym przez króla Hassana II do papieża Jana Pawła II. Warunki tego listu zapowiedziały zgodę na swobodne wyznawanie chrześcijaństwa i wszelkie działania z tego wynikające w tym posiadanie własności, pracy w systemie edukacji religijnej.
---
Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_Church_in_Morocco
https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293732-d478647-Reviews-Notre_Dame_de_Lourdes-Casablanca_Grand_Casablanca_Region.html
http://www.morocco.com/attractions/notre-dame-de-lourdes-church/
https://en.wikipedia.org/wiki/Casablanca_Cathedral
http://eglisesaintjacquesmohammedia.blogspot.com/p/histoire-de-la-paroisse.html
https://es.wikipedia.org/wiki/Catedral_de_San_Pedro_(Rabat)
http://diocesistanger.org/diocesis/catedral/
https://es.wikipedia.org/wiki/Catedral_de_Nuestra_Se%C3%B1ora_de_la_Asunci%C3%B3n_(T%C3%A1nger)
https://en.wikivoyage.org/wiki/Rabat
http://www.blueloutimes.com/Morocco/Morocco03.html
http://agadirmonuments.com/agadir-monuments-leglise-sainte-anne/
https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89glise_des_Saints-Martyrs_de_MarrakechBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)