czwartek, 5 stycznia 2017

Polska, Maroko i edukacja dla wszystkich. Wywiad z Agą i Redą

Witajcie w Nowym Roku! Rozpoczynam go od wywiadu. Poznajcie Agę i Redę. Aga i Reda postawili sobie na ten rok wielki cel - zebrać fundusze na remont najbiedniejszych szkół w Maroku aby stworzyć dzieciom godne warunki do nauki i ułatwić do niej dostęp. Chcą także zorganizować wymianę polsko - marokańską i nakręcić o niej film. W tym celu stworzyli projekt RedAfrica i ruszyli z akcją crowdfundingową na Polak Potrafi

Polska, Maroko i edukacja dla wszystkich. Wywiad z Agą i Redą

Jeden z fanpage o Maroku polecał ten projekt gdyby ktoś chciał go wesprzeć. Tak trafił do mnie. A ja postanowiłam poznać Agę i Redę. Zawsze się cieszę jak widzę kiedy ludzie działają i fajnie by to dalej poszło w świat. Zbiórka trwa a bohaterowie wywiadu jak mówią na jego końcu - nie poddają się. Zresztą przeczytajcie.

Powiedzcie coś o sobie. Czym się zajmujecie? Jakie macie osiągnięcia?

Nazywamy się Aga i Reda. Polka i Marokańczyk. Obydwoje ze stolic swoich krajów :) Aga z Warszawy, Reda z Rabatu, a teraz mieszkamy w Krakowie. We wrześniu tego roku połączyła nas Fundacja PanOorama, którą wspólnymi siłami założyliśmy. Obydwoje idziemy w tym samym kierunku, ale jesteśmy zupełnie różni. Realista i Idealistka. On myśli. Ona mówi. On tworzy, ona wychodzi z tym do świata :)

To fajne, bo się uzupełniamy. Mamy taki sam cel, ale drogi różne. Tacy MY. 


Co sprawiło, że zdecydowaliście się pomóc szkołom w Maroku?

Każdy człowiek pomaga, jak może. Można oczywiście pomagać na wiele sposobów, ale edukacja, kultura i sztuka to rdzeń celów naszej fundacji Panoorama. Jak myślimy o edukacji, o wymianie kulturowej, to dzieci i szkoła przychodzą na myśl naturalnie. A dlaczego w Maroko? Bo Reda jest z Maroko. W tych czasach liczą się najprostsze rozwiązania. A my po prostu postanowiliśmy pomagać szkołom, które Reda widział po drodze swoich wędrówek po ścieżkach życia.


Polska, Maroko i edukacja dla wszystkich. Wywiad z Agą i Redą

Czego tym szkołom brakuje?

Mówimy o szkołach, gdzie cała szkoła to czasami tylko dwie klasy, gdzie jest jeden nauczyciel, gdzie dzieci pokonują kilometry żeby mieć dostęp do nauki. Właśnie takim szkołom pomagamy. Chcemy sprawić aby warunki do nauki były lepsze, dostarczanie materiałów szkolnych, wyposażenia klas, drobne lub większe remonty mogą odmienić życie  tych dzieci.

Materiały szkolne to głównie zeszyty, książki, piórniki, tornistry, długopisy, ołówki, kredki, farby, bloki, ale również wyposażenie sal w tablice, półki, szafki.

To wszystko podstawowe materiały, ale właśnie tych najbardziej brakuje.

Czego chcecie dokonać w ramach projektu i co dzięki niemu zmieni się w szkołach na lepsze?

Ten projekt to tylko początek, zaczniemy od jednej szkoły, którą w zależności od zebranych środków wyposażymy i wyremontujemy. Lepsze warunki, to przyjemna edukacja, a przyjemna edukacja to krok do przodu dla społeczeństwa.

Ile pieniędzy potrzeba i na co zostaną przeznaczone?

Zgodnie z opisem kwota została obliczona na 49 000 PLN, większość kwoty pokryje remont w szkole, w drugiej kolejności materiału i ubrania dla dzieci, podróż i transport oraz nagrody dla naszych darczyńców zgodnie z koncepcją portalu Polak Potrafi, którą my bardzo ulubiliśmy. Bo to projekt budowany przez wiele osób i dzięki nim się zrealizuje.

Zgłosiliście projekt jako kampania crowdfundingowa na Polak Potrafi. Co mogą zyskać Wasi sponsorzy. Dlaczego warto Was wesprzeć?

Sponsorzy dużo chętniej wspierają projekty które już są medialne. To prawda, że my - jeszcze nie jesteśmy - ale warto nam zaufać. Warto przykleić swoje logo na naszym kultowym ogórku (VWT3) z 1980 roku. Warto być jednym z pierwszych i zaufać ludziom, którzy chcą zrobić coś fajnego dla dzieci i edukacji. Medialnośc nadejdzie wraz z kolejnymi misjami :) my jesteśmy na początku tej pięknej podróży. Zachęcamy firmy do wspierania naszego projektu. Na niewielkie kwoty można wyruszyć w tą podróż razem z nami.

Zbiórka wciąż trwa. Co udało się Wam do tej pory dokonać?

Zbiórka trwa i bardzo pozytywnie zaskakują nas nasi znajomi, ale nie tylko. Są wśród wspierających osoby, które osobiście nas nie znają a chętnie wspierają i trzymają kciuki. To dla nas duże osiągnięcie.


Polska, Maroko i edukacja dla wszystkich. Wywiad z Agą i Redą

Jak sukces projektu wpłynie na dzieci i lokalną społeczność?

Na pewno sprawi że się uśmiechną. A czy jest piękniejszy widok niż uśmiechnięte dziecko? 

Jaki cel ma podróż i nakręcenie filmu?

Cel podróży to aktywność. Aktywność w pomaganiu, aktywność w transportowaniu pozytywnych emocji. Ta podróż to też droga między Polską a Maroko. Nie może być inaczej, bo to nasz autorski projekt, więc wychodzi prosto z serca. A ta droga to nasze serca. A film? Reda to pasjonat filmów dokumentalnych. Lubi prawdę, bez retuszu i kolorowania. Filmuje życie po ludzku, z bliska, bez filtrów.

Film bedzie tez obrazem promującym nasze projekty

Planujecie zorganizować wymiany polsko - marokańskie i warsztaty. Co będą robić na nich dzieci?

Plan jest prosty. Dostarczymy pakiet materiałów plastycznych dla szkoły polskiej i marokańskiej. Takie same materiały. Tu i tam. Opowiemy o naszej podróży. Będziemy malować, rysować, to co powstanie to wymiana dzieł sztuki. 

Powstaną unikalne rysunki, malunki, mapy z rączek małych artystów.

Edukacja przez sztukę, kreatywność dzieci i Reda jako artysta - mentor :)

Po zebraniu kwoty kiedy planujecie wdrażać projekt w życie?

To zależy od tego ile i kiedy uda nam się zebrać środki na realizację projektu. Nasz program będzie też w dużej mierze zależał od rezultatu projektu, ale jak sie uda to już w Marcu/Kwietniu 2017 wyruszamy ! 

Warsztaty i film noszą tytuł "Education for all". Jak jest z dostępem do edukacji dzieci w Maroku w mniejszych wioskach i co jest przyczyną, że wciąż nie obejmuje wszystkich dzieci?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, główny problem to dostęp do szkoły. Czasami to wyprawa wielokilometrowa, warunki w górach czasami nunimożliwiają dotarcie do szkoły. Cała szkola to czasami jedna klasa. Dzieci, które chcą ale nie zawsze mogę się uczyć to główny problem.

Czego polskie dzieciaki mogą się nauczyć od marokańskich i odwrotnie?

Wymiana kulturowa między dziećmi jest zawsze ciekawa, bo dzieci rzadziej niż dorośli patrzą przez pryzmat stereotypów. Chcemy żeby były ciekawe innych kutur, bo właśnie dzieki temu stają się otwarte na świat i otwierają się przed nimi nowe perspektywy poznawania

Chcielibyście coś dodać?

Tak. Dodajemy. Shukran :)

I chcemy tylko powiedzieć że nie poddajemy się do końca. Warto nas wspierać, bo dużo nas to dużo zmian które przynosimy tym najmłodszym. Więc warto !
---

21.01.2016 AKTUALIZACJA: Projekt przeniesiony na Polak Pomaga jako PanOrama 4Kids

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)