czwartek, 20 października 2016

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę

Drodzy Goście Bloga, część wpisu o rezerwacji biletu przez internet jest nieaktualna. W październiku 2017 Alhambra otworzyła nową stronę, na której można kupić bilet. Idźcie na nią >> https://tickets.alhambra-patronato.es/en/ Zajrzyjrzyjcie do NOWEGO WPISU o tym jak na niej rezerwować.

Mieszkam w Granadzie, dlatego często piszą do mnie osoby, które chcą tu przyjechać i zwiedzić Alhambrę. Informują o trudnościach jakie mają z rezerwacją biletów. Konieczność robienia tego wcześniej, bo potem wejściówek brak (no a jak!). Gdzie są te kasy i biletomaty? Mega kolejki. Bałagan w internecie. Brak konkretnej informacji. Skomplikowana strona do rezerwacji. A która to jest? Błędy na stronie. Strona nie działa! Jak zmienić język? Nie każdą kartą kredytową da się zapłacić, choćby dlatego, że jest... polska. Istny bałagan i stres zamiast przyjemności jaką powinno być zwiedzanie. Zgadza się! To wszystko się zdarza. Alhambra ma poplątany system rezerwacji. Cały czas coś robią by go usprawnić, ale nadal nie jest doskonały.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę

Byłam na Alhambrze nie raz. W ciągu kilku lat proces rezerwacji się zmieniał. Przyznam, że wtedy był jeszcze większy burdel. 

Postanowiłam dla Was sprawdzić jak to działa na obecną chwilę. Doinformować się, zarezerwować bilety dla moich tegorocznych gości, posłuchać o ich doświadczeniu, o tym jak sami sobie poradzili. Podać Wam praktyczne informacje co zrobić, jak wygrać z trudnościami i w końcu kupić ten bilet.

Ceny i godziny zwiedzania

Alhambra jest czynna przez cały rok z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia.

Obecnie bilet normalny kosztuje:
  • 14,00€ kupiony w kasie w dniu wizyty
  • 15,40€ kupiony przez internet i zabukowany wcześniej na miejscu.
Kto ma zniżkę?

9€ płacą obywatele UE powyżej 65 lat i młodzi posiadający kartę Euro<30.
8€ - niepełnosprawni oraz dzieci w wieku 12-15 lat będące pod opieką dorosłych.
Bilety kupowane przez internet także te zniżkowe są o 1,40€ droższe o czym się przekonasz dalej śledząc ten wpis.
Za darmo wchodzą dzieci poniżej 12 lat.
Wszyscy muszą okazać dokument tożsamości potwierdzający ich uprawnienia do zniżki.

W systemie można kupić różne radzaje biletów. Np. takie na których zabytek zwiedza się częściowo, takie co mają wliczone więcej atrakcji Granady (Dobla de Oro - Alhambra i Albaicín) lub na nocne zwiedzanie.

Skupię się jednak na bilecie Alhambra General, ponieważ jest on ogólny i najczęściej kupowany. To on jako bilet normalny jest we wspomnianej cenie. 

Kupujesz go na wejście ranne (8:30 - 14:00) lub popołudniowo - wieczorne (14:00 -18:30/20:00). Choć w sezonie może być na cały dzień od 8:30 do 20:00.

Obejmuje całą Alhambrę: ogrody Generalife, twierdzę Alcazaba, Pałac Partal oraz najsłynniejszy Pałac Nasrydów z fontanną 12 lwów (el Palacios Nazaríes). 

Pałac Nasrydów ma wejście na konkretną godzinę, którą ustalą za Ciebie i będzie napisana w na bilecie. Tzn. że po całej Alhambrze możesz chodzić w dowolnym czasie swojej wizyty a do pałacu stawić się obowiązkowo o wskazanej godzinie. W praktyce i tak wejdziesz później, bo trzeba stać w kolejce.

Przedstawię sposoby jak kupić bilet na miejscu w Granadzie i jak zarezerwować go wcześniej przez internet ze screenami strony.

Zakup biletu na miejscu

W sezonie, kiedy jest najwięcej turystów czyli lato oraz święta praktycznie nie da się kupić biletu tego samego dnia. Możesz mieć szczęście jak przyjdziesz do kasy o 7 rano. Najlepiej jest zarezerwować go kilka dni przed planowaną wizytą

Jeśli zostajesz w Granadzie dłużej możesz zarezerwować osobiście. Kupuje się w dwóch miejscach. Pod spodem podaję linki do lokalizacji. Zresztą informacja turystyczna skieruje Cię do nich.

1. Kasa Alhambry 

Musisz jechać po bilet na samą górę tak jak na zwiedzanie. Dojedziesz tam busikiem miejskim C3, który wyjeżdża z Plaza Isabel de la Católica spod pomnika Izabeli i Kolumba.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę. Kasy

W kasie możesz kupić tylko bilet na ten sam dzień a nie wcześniejszą rezerwację. Jeśli chcesz zaryzykować lub jesteś poza gorącym sezonem to musisz tam być przed 8:00. Potem odstać w długiej kolejce. W kasie możesz płacić w gotówce! 

W okolicach kasy są automaty biletomaty Ticketmaster podobne do bankomatu służące do kupna na miejscu, wcześniejszej rezerwacji i potwierdzania biletów rezerwowanych przez internet. Są one w osobnym pomieszczeniu. Stojąc do kas przodem idziesz na prawo.

Link do lokalizacji

2. Corral del Carbón

Najstarszy i najlepiej zachowany arabski zabytek Granady, dawny magazyn towarów z XIV w. Obecnie informacja turystyczna. Na ulicy C/ Mariana Pineda przy C/ Recogidas. Czynny od pn do pt w godz 9:00 -19:00 a w soboty i niedziele 10:00 -14:00.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę. Corral del Carbón

Na miejscu jest osoba, która służy pomocą. To nie jest kasa a bilety kupuje się przez biletomat Ticketmaster. Ona pokaże jak go obsłużyć i przeważnie zna ona kilka języków.

Wadą jest, że NIE można tu płacić w gotówce. Jedynie kartą kredytową lub debetową. Na biletomatach widnieją oznaczenia kilku kart. Mi powiedziano, że w praktyce można tylko Visa i MasterCard. Np kartą Maestro się nie da. 

Moim zdaniem łatwiej jest kupić na miejscu niż rezerwować przez internet. Najlepiej w Corral del Carbón. Bo zawsze lepiej jak ktoś Ci pokaże co i jak, poprowadzi gdzie klikać na automacie zamiast dochodzić samemu i błądzić. 


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę. Corral del Carbón

Parę razy pomagałam gościom, którzy po nieudanych próbach rezerwacji online zgłaszali się do mnie. Przelewali mi kasę na konto a ja szłam im kupić. Całe szczęście, że mam Visę.

Link do lokalizacji

Rezerwacja przez internet

Dlaczego uważam, że panuje tam bałagan? Dlaczego ludzie mają z tym problemy?

Alhambra nie ma swojej konkretnej strony. Tzn. ma ale ją nie wiadomo, która jest oficjalna. A jak jakaś nią jest to nie ma tam wszystkiego. Moim zdaniem powinna mieć konkretną na której jest wszystko skoordynowane i powiązane - historia, mapy, praktyczne informacje, sklep i rezerwacja biletów. Tak jak ma np. El Caminito del Rey. Niestety Alhambra ma wszystko osobno rozbite na wielu stronach pomieszane z innymi informacjami.

Jeśli miałabym Ci jakąś polecić to będzie ta:

Na tych stronach jest dość przyzwoita informacja o historii zabytków, transporcie oraz o tym jak i gdzie kupować. Są odnośniki do strony z rezerwacją.

No dobra!
Na której konkretnie mogę kupić bilet? Strona nazywa się Ticketmaster. Na nią skieruje Cie każda informacja turystyczna.


Oto link do Alhambry:AKTUALIZACJA 3.10.2017 Drodzy czytelnicy. Przepraszam Was. Strona pod linkiem nie działa i teraz nie da rady pod nim zarezerwować. Alhambra zniknęła z listy obiektów na które można kupić bilet z Ticketmaster. Możliwe że oni coś zmieniają i mam nadzieję, że na lepsze. Oby to było tymczasowe. Jeśli wszystko wróci do normy, albo coś się zmieni to Was powiadomię.)

AKTUALIZACJA 9.10.2017 Nowa strona patronatu Alhambry, na której rezerwujcie bilet. W związku z tym poniższy tutorial jest nieaktualny. Lećcie na niąTu możesz kupić bilety z wyprzedzeniem na dzień do na 3 miesięcy przed wizytą.

Uwaga! Przygotuj się. Płatność tylko kartą Visa i MasterCard. Niestety czasem któraś z nich może nie zadziałać. Może też odrzucać, z powodu bycia klientem polskiego banku. Sposób? Cóż. Poprosić kogoś innego co ma inną kartę. Kombinować na kilka kart, aż któraś zadziała. Ale tą samą kartę, na którą kupowałeś musisz zabrać ze sobą do Granady gdy będziesz potwierdzać.

Uwaga druga! Ponieważ ludzie cały czas kupują trzeba tu działać szybko. Strona często przerywa sesję i wywala jak działasz na niej za wolno. Wtedy trzeba wrócić do początku. Ale może się okazać, że bilet na godz. którą polowałeś ktoś szybszy właśnie kupił.

Strona według mnie jest mało profesjonalna jak na tak ważny zabytek. Pojawiają się błędy i nie jest dostosowana do zagranicznego turysty. Wymusza znajomość hiszpańskiego czy posiadanie konta w hiszpańskim banku, co jest absurdem.

Na szczęście na taką datę i godzinę jaką wybierzesz sprzeda Ci bilet, a to najważniejsze.

A tak wygląda strona pod tym linkiem. 

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Możesz ją ustawić w trzech językach: hiszpański, angielski i kataloński rozwijając przycisk Language. WTF?! Światowej klasy zabytek i tylko 3 języki?

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Jednak na stronie są błędy i często nawet jak ustawisz angielski to czasem i tak będzie Ci wyskakiwać po hiszpańsku. Na kolejnych etapach zamówiania. Po prostu nie jest całkowicie przetłumaczona.

Mój gość co kupował przez internet polecał manipulować w linku. Odnaleźć fragment co będzie es dla hiszpańskiego i en dla angielskiego. Odpowiednio ręcznie go zmieniać. Ale to nie zawsze zadziała.

Rozumiem, że tak dzieje się u mnie skoro jestem pod hiszpańskim IP. Ale miałam donosy, że to się dzieje nawet jak jesteś w Polsce.

Widzisz listę Events for La Alhambra de Granada. Są na niej rodzaje biletów. Wyszukujesz Alhambra General i klikasz Find tickets.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Otwiera Ci się kolejna strona z opisem biletu Alhambra General, z podanymi godzinami, zasadami rezerwacji i potwierdzania. Jak widzisz w linku zmieniłam es na en by mieć ją po angielsku. Ale nie ma się co cieszyć. Często strony po angielsku się nie otwierają lub nie idą dalej. Albo mimo wpisania w link en strona będzie nadal po hiszpańsku. Po hiszpańsku chodzą lepiej i będziesz musiał sobie w nim radzić. Dlatego będę dawać raz screeny angielskie raz hiszpańskie. Nazwy przycisków pisać w obu językach.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Przewijasz na dół. Tam jest kalendarz. Jeżeli dzień jest na niebiesko tzn. że są wolne bilety. Jeśli jest na czerwono (Sold out / Agotado) tzn. że są wyprzedane.

Teraz mamy październik a otworzył mi się listopad. Chciałam się cofnąć do października. Nie dało się. Co naczy, że cały październik się wyprzedał. 

Klikasz link Buy tickets / Iniciar compra

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Pkt. 1. Wybierasz ile chcesz biletów. Continue / Continuar

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Pkt. 2. Pojawia się diagram z przedziałem czasu na jaki są dostępne bilety oraz ilość wolnych jakie zostały. Klikasz w wybrany przedział czasowy.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Diagram się zmienia. Wyświetla godziny wejścia do Pałacu Nasrydów z ilością wolnych miejsc. Wybierasz godzinę, klikając na nią. Tu znowu masz miszmasz hiszpańsko-angielski. Agotado znaczy wyczerpany. Jak nie znajdziesz wolnych godzin to trzeba się cofnąć i wybrać wizytę w innym przedziale czasowym. Jak wszystko będzie zajęte to prawdopodobnie ten przedział się nie wyświetli. Continue / Continuar

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Pkt. 3. Masz już wyświetloną godz wejścia do Pałacu Nasrydów. Możesz ją zmienić klikając Change / CambiarWidzisz już cenę. Ale pytają się czy obowiązuje Cię jakaś zniżka czy promocja (wymieniałam je). Pojawia się lista uprawnień.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Jeśli któreś z nich spełniasz np. jesteś obywatelem UE powyżej 65 lat, klikasz tę opcję. Wybierasz ilość i klikasz Aplicar selección.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Możesz podejrzeć zredukowaną cenę.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Załóżmy, że kupujesz bilet normalny za 15,40€ Klikasz Continue / Continuar.

Oto przejście do płatności. Wypełniasz formularz, ze swoimi danymi oraz danymi kart.

Jak zarezerwować bilet na Alhambrę online
Kliknij obraz by powiększyć.
Gdyby tak jak mi wyskoczyła Ci strona po hiszpańsku to podaję tłumaczenia.

Datos de contacto - dane kontaktowe. Introduce los datos de tu tarjeta - worowadź dane swojej karty. Nombre - imię. Primer apellido - pierwsze nazwisko. Segundo apellido - drugie nazwisko. 

Tak, Hiszpanie mają po dwa nazwiska a strona nie jest dla cudzoziemców co mają tylko jedno. Jako typowy Polak z jednym nazwiskiem uzupełnij tylko pola imię i pierwsze nazwisko. W polu drugie nazwisko wstaw na wszelki wypadek myślnik "-" bo za puste pole mogą nie dać przejść dalej. Podaj e-mail i tel. komórkowy

Reszta powinna być zrozumiała: nr karty, data ważności, 3-cyfrowy kod bezpieczeństwa CVV.

Po lewej stronie masz zdjęcie Alhambry i dane swojej rezerwacji. Zanim zatwierdzisz możesz zmienić klikając link Change / Cambiar

Potwierdzasz płatność Continue / Continuar

Jednak w tym momencie często zaczyna się problem. :/ Może Ci się on zdarzyć lub nie. Po prostu czasem przy zatwierdzeniu wyrzuca ze strony i nie wiadomo czy rezerwacja się zatwierdziła czy nie. Zanim podejmiesz kolejne próby sprawdź, czy jest obciążenie na Twoim koncie bankowym. Jeśli tak, to bilet został kupiony.

Dostaniesz na swój e-mail potwierdzenie rezerwacji (niestety czasem możesz jego nie dostać). Tak jak zarezerwowany bilet na samolot musisz je wydrukować i zabrać ze sobą do Granady. 

Ale na tym nie koniec!

Musisz tą rezerwację potwierdzić w Granadzie i wymienić na wlaściwy bilet. Gdzie? 

Potwierdzenie rezerwacji internetowej

- Bankomat banku Caixa de Andalucía, który znajdziesz gdzieś na mieście

- Wspomniane biuro Corral del Carbón. Osoba na miejscu zrobi to za Ciebie w biletomacie Ticketmaster.

- Biletomaty Ticketmaster w okolicy kas i wejścia do Alhambry. Te same w których się rezerwuje na miejscu. Są one trochę na tyłach, spytaj się kogoś niech Ci wskaże. Wybierz biletomat odpowiedni do Twojej rezerwacji. Dla biletu Alhambra General dziennego to ten bordowy z napisem  Visita General Diurna / General Daytime Visit.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę. Biletomaty Ticketmaster
Jak zarezerwować bilet na Alhambrę. Biletomaty Ticketmaster

Na nich zgodnie z instrukcją potwierdzić rezerwację. Do potwierdzenia musisz posiadać przy sobie dowód tożsamości i tę samą kartę, którą płaciłeś bukując bilet.

Jeśli podczas rezerwacji nie dostałeś potwierdzenia na e-mail to te dokumenty wystarczą zamiast niego. Po nich automat Cię zidentyfikuje.

Automat wyda Ci właściwy bilet na króry możesz wejść.

Rezerwacja telefoniczna 

Cały czas działa. Jakby ktoś wolał ten sposób podaję numery (oczywiście płatne):

- z zagranicy: (34) 934 923 750 
- z Hiszpanii: 902 888 001

AKTUALIZACJA 9.10.2017: Nowy nr (34) 858 953 616

Alhambra más cerca. Dla mieszkańców Granady za darmo w niedzielę

Jeśli tak jak ja zamieszkasz w Granadzie, zyskasz kartę rezydenta z nr NIE i adres zameldowania jesteś tutejszy i masz prawo do wizyty za darmo w ramach programu Alhambra más cerca. Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Tu mieszkam więc mi się należy! Choć ta możliwość powinna być szersza i prostsza w załatwienia.

Możesz wejść za darmo TYLKO w niedzielę od 14:00

Mieszkaniec Granady też nie dostanie wejściówki tego samego dnia. Też musi zarezerwować bilet. Jak? Przyjść fo biura we wspomnianym Corral Del Carbón najpóźniej... tydzień przed planowaną wizytą czyli w poniedziałek. Okazać kartę rezydenta z NIE i w której widnieje adres zameldowania, że jest to Granada. Jeśli masz kartę bez adresu to musisz przynieść zaświadczenie o zameldowaniu z ratusza albo dokument od właściciela mieszkania, które wynajmujesz. Wtedy dadzą Ci bilet na wybraną datę.

Zwiedzanie Alhambry wymaga od turysty przeznaczenia na nią min. połowy dnia. To bardzo duży obiekt, który najlepiej zwiedzać na spokojnie by móc chłonąć jego klimat. To też narzucone wymagania czasowe, do których trzeba się dostosować. To szczegółowa organizacja i planowanie przed wizytą w co wchodzi skomplikowana rezerwacja biletu.

Jednak jeśli będziesz w Granadzie tylko przelotem i bardzo krótko to nadal masz szansę ją zobaczyć od środka. Chociaż częściowo, ale to już jest coś.


Jak zarezerwować bilet na Alhambrę

Alhambra ma strefę darmową, na którą wejdziesz przez słynną Bramę Sprawiedliwości (La Puerta de la Justicia). Tą z wyrzeźbionym motywem dłoni. Za nią znajdziesz się na wielkim dziedzińcu z widokiem na Albaicin i Mirador de San Nicolas z drugiej strony. Tam jest Brama Wina (La Puerta del Vino) - najlepiej zachowany najstarszy arabski łuk, Pałac Karola V z okrągłym dziedzińcem, w którym jest muzeum Alhambry i sztuk pięknych (Museo de Bellas Artes), dawne łaźnie arabskie, kościół Santa María de la Encarnación de Alhambra - dawniej meczet, Parador de Granada. Parę sklepów z pamiątkami i toalety. Taki kawałek miasta który też ma swój urok położony na wzgórzu, otoczony arabską architekturą otoczony parkiem. 

Jeśli bilety Alhambra General się wyprzedadzą to polecam kupić bilet Alhambra Jardines, Generalife i Alcazaba. Jest on tańszy. Kosztuje 8,40€ Obejmuje całą Alhambrę z wyjątkiem pałacu Nasrydów. Ten bilet zwykle cały czas dostępny. Nie wyprzedaje się szybko. Więc polecam go jako alternatywę gdyby w sezonie, gdy jest tłok, z tym do pałacu nie wyszło.

Bardzo często chodzę tam na spacery z aparatem. Robię sesje zdjęciowe lub do nich pozuję. Spotykam tam się ze znajomymi lub idę się wyciszyć. Turyści mi nie przeszkadzają. Mogę tam być częściej niż oni nawet gdy jest ich mniej. Częściej niż miałabym korzystać z darmowych wejściówek jaką mogę zdobyć na niedzielę do części płatnej. 

Gości, którzy są u mnie przelotem, którzy nie mogą sobie pozwolić na zwiedzanie płatnej części zawsze tam zabieram. Nie żałują i twierdzą, że byli na Alhambrze i to im wystarczy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)