czwartek, 1 stycznia 2015

25 wniosków do jakich doszłam w 2014 roku

Czas na podsumowanie. Oto lista lekcji i przemyśleń Dorkity jakie przyniósł ubiegły rok. Wnioski w 100% własne, niekoniecznie związane z marokańskim tematem bloga ale ogólnie z życiem. Uwaga! Sarkazm, brutalna rzeczywistość, absurd i noworoczny czarny humor - w jednej kropli arganu ;) Jedziemy!

 1. Jeśli chcesz czegoś za wszelką cenę uniknąć masz duże prawdopodobieństwo, że to dostaniesz
 2. Nawet rozmowę kwalifikacyjną o pracę mogą przeprowadzić z Tobą dwie osoby w stylu zły-dobry policjant
 3. Małżeństwo to nie głowa i szyja. To dwie półkule mózgowe
 4. Jeśli obyczaje danej kultury Cię wkurzają to próba przekonania tych ludzi aby je u siebie zmienili jest jak przybijanie galaretki do ściany. Jedyne co możesz zrobić to zmienić swoje nastawienie do nich i ewentulane zaproponowanie by z wzajemnością zrozumieli te Twoje.
 5. Osoby czy media uważające się za tzw „niezależne” nawołują Cię do wyrwania się z Matrixa i samodzielnego myślenia. Otóż nie. To kolejni, co chcą abyś myślał/a tak jak oni
 6. Człowiek może zająć się polityką, edukacją, sztuką, duchowością, tworzeniem czegoś użytecznego i rozwijaniem własnych pasji dopiero wtedy kiedy jest syty i ma zapłacone rachunki. Podstawa piramidy Maslowa jest podstawą wszystkiego, a rządy krajów na przekór odwracają nam tą piramidę do góry nogami
 7. Wolność i bezpieczeństwo zawsze idą w parze i są jednakowo ważne. Idee które próbują oddzielić jedno od drugiego to ściema.
 8. Jeśli zastanawiasz się czy poślubić Araba i chciałabyś mimo to zachować swoją toższamość to wszystkim co musisz w nim poznać jest jego stosunek do Twoich kolegów
 9. Nie śmieszą Cię dowcipy rodem z Maroka czy z innych krajów? Olej to. Na rozśmieszenie ich humorem z polski masz dużo mniej szans.
 10. Postanowienie, że będziesz codziennie biegać, pisać bloga 2 razy w tygodniu, czytać miesięcznie 10 książek czy lać na siebie kubeł zimnej wody (słynne #icebucketchallenge 2014) to nie są żadne wielkie wyzwania. Bo o tym czy je zrobisz decydujesz tylko Ty i nic nie stoi na przeszkodzie. Prawdziwe wyzwania to te, których rezultat zależy od decyzji innych ludzi. Przykłady: rozmowa o pracę, sprzedanie czegoś, przekonanie kogoś do Twoich pomysłów... (Wymień swoje?)
 11. Mówisz, piszesz rysujesz inaczej niż inni lub Twoim ulubionym kolorem jest fioletowy, podczas gdy większość go nie toleruje. Nie ulegaj, nie prostuj się do ich poziomu. Doceniaj i pielęgnuj swoją inność.
 12. Chcesz zwrócić uwagę Marokańczyków analizując szczegółowo coś interesującego z ich kultury lub z grubej rury wytknąć jakiś jej absurd? Tylko spóbuj! Nie będą sobie zawracać głowy ani jednym ani drugim
 13. Nie czekaj na telefon czy e-mail z którym łączą Cię jakieś emocje. Nie noś przy sobie non stop komórki. Nie sprawdzaj co chwila poczty. Wyjdź z domu, idź się bawić, rób swoje. Prowadź swój dzień tak jakby nigdy nic, jakby ten telefon czy e-mail miał się nie pojawić... bo w większości przypadków tak będzie.
 14. Okazje trzeba łapać za włosy zanim wyłysieje. Zgadza się! Łap ją i nie puszczaj. Przygotuj siebie, wiedzę o okazji i swoje umiejętności by jak najlepiej ją wykorzystać. Potem spotka Cię bariera w postaci... decyzji innych ludzi stojących za tą okazją, która albo otworzy Ci szansę albo nie. I co wtedy? Patrz: punkt 13. Bądz dumny/a, że zrobiłeś/aś co należało i nie przepuściłeś/aś. I miej swoje drzwi otwarte na inne konkurencyjne okazje.
 15. Różnego rodzaju sztuczne afirmacje wciskane do głowy mające sprawić, że przez moment poczujesz się zajebisty są niczym innym jak używki dla ćpuna, który też ma bałagan w życiu. Prawdziwe umiejętności i pewność siebie którą czujesz na trzeźwo to jest miarą zajebistości
 16. Gdzie zarobisz największe i natychmiastowe pieniądze? Raczej nie w pracach fajnych, ambitnych, kreatywnych i pasjonujących. Lecz w brudnych, niewdzięcznych, fizycznie i psychicznie wyczerpujących i takich, których innym wykonywać się nie chce.
 17. Gdy inni mówią Ci, że masz słuchać jazzu, no bo to jest oznaką Twojej inteligencji i gardzić komercyjnym pop-rockiem bo to robi z ciebie półgłówka, tymczasem w głębi serca wolisz to drugie, to wiesz jak masz zareagować? Słuchaj tego drugiego i przyznaj się do tego. To Ty wiesz lepiej jakie rytmy wprawiają Cię w dobry nastrój, pomagają wstać wcześnie rano i dodać gaz do dechy.
 18. Jeśli czegoś bardzo nie chce Ci się robić to jest znak, że za to trzeba się zabrać jak najszybciej i w pierwszej kolejności przed czym co jest dla Ciebie fajne i przyjemne
 19. Co Cię nie zabije to Cię wzmocni. A wiesz, że może też bardziej osłabić? Np. krojenie cebuli. Im częściej ją kroisz to też zamiast się uodparaniać na łzy i ból gałek ocznych możesz cierpieć jeszcze więcej. Jak widzisz, że to się dzieje to nie brnij w to dalej. Zleć to zadanie komuś odpornemu na cebulę
 20. Masz potrzebę aby coś przekazać lecz wciąż nie wiesz wszystkiego na dany temat? Nie odkładaj tego. Nauczysz się w trakcie. Daj sobie czas. Eksperymentuj i przekazuj to co teraz wiesz lub swoje osobiste wrażenia. 
 21. Jest możliwe takie uczucie: coś tak bardzo kochasz, tak bardzo Cię kręci, że... nie możesz na to patrzeć, nie możesz tego słuchać, czerwienisz się na samą myśl. A kiedy inni o tym mówią chowasz głowę w piasek. Ponoć nie ma głupich uczuć. Jest tylko niezrozumienie ich
 22. „Nigdy nie buduj swojego świata na fundamentach z wiary i nadziei, bo gdy przyjdzie powódź kłamstw i rozczarowań, podmyje Twój fundament i wszystko się zawali. Do fundamentów lepiej użyj brutalnej i twardej rzeczywistości, ściany zbuduj z silnej woli, a dopiero na końcu zrób dach z wiary i nadziei. A gdyby przyszedł huragan, sam dach łatwiej odbudować” (jedyny wniosek, który nie jest napisany przeze mnie, ale biorę go, bo to jedna z najprawdziwszych złotych myśli jakie kiedykolwiek widziałam)
 23. Nigdy z góry nie zakładaj, że czegoś nie lubisz i dlatego nigdy nie spróbujesz. Nie cierpisz chleba smarowanego czymś słodkim (miód, dżem, nutella)? To posmaruj sobie marokańskim amlou arganowym, od razu zmienisz gusta.
 24. W Nowym Roku jako prezent na urodziny, imieniny, pod choinkę czy na Eid Kebeir (cokolwiek świętujesz) zażycz sobie czytnik książek elektronicznych. Polecam! To wspaniałe nosić całą swoją bibliotekę w torebce, zabierać gdziekolwiek chcesz np. kiedy wiesz, że będziesz gdzieś musiał/a czekać godzinami w kolejce.
 25. To, że zapiszesz coś na kartce czy na Sylwka o północy zjesz 12 winogron – jedna sztuka na jedno uderzenie zegara (noworoczna tradycja w Hiszpanii) nie sprawi, że Twoje noworoczne postanowienia same się spełnią. Nie ma cudów ani magicznych zaklęć. Jest tylko praca w takiej kolejności jak w punkcie 18.
W 2015 Tobie też życzę nowych doswiadczeń, dochodzenia do własnych trafnych wniosków, zdobywania cennych lekcji od życia, dowiadywania się czegos nowego i dużo, dużo uśmiechu.

Sana saida!!!
Dorkita

Aktualizacja 6.01.2015
26. 
Nie ma czegoś w Google = nie ma tego w ogóle… Eh! Nie ma czegoś na papierze (potwierdzonym przez odpowiednie organy) = naprawde nie ma tego w ogóle.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)