niedziela, 16 listopada 2014

Marokańskie salony

Nieważne czy w królewskich pałacach, czy w prywatnych domach i mieszkaniach, salony te wyglądaja niekiedy bajkowo. Zaprojektowane są tak aby było w nich jak najwięcej otwartej przestrzeni. Są miejscem ważnych spotkań i uroczystości.


Oto marokańskie wnętrza połączone z marokańską mentalnością. Oto życie codzienne w klasycznym marokańskim salonie gdzie najważniejsza jest długaśna sofa z poduchami.Chyba niespotykana nigdzie indziej. Ciągnie się wzdłuż ścian salonu lub muruków oddzielających jedną część pomnieszczenia od drugiej. Na tych murkach stoją elementy dekoracyjne wnętrza: rośliny, wazy, talerze, tażiny, zdjęcia członków rodziny czy Koran na swoim typowym drewnianym stojaku. Podstawa sofy zrobiona jest z bogato zdobionego drewna, na niej ułożone jest siedzisko. Jako oparcie pleców służą wielkie poduszki, które leżą obok siebie wzdłuż ściany. Oczywiście wszystko obite jest różnoraką tapicerką najczęściej w kwiatowe czy orientalne wzory.


Marokańczycy spędzają czas w salonie siedząc na tej sofie rzędem obok siebie, rozmawiając lub słuchając muzyki. Ponieważ jest ona bardzo długa, dużo ludzi się na niej mieści. Taka kanapa aż korci by na się niej luzacko uwalić. Ale nie ma mowy! Na to przyjdzie pora na sjeście. Na salonowych spotkaniach tak nie wypada. No chyba, że dzieciom, którym się za dużo pozwala jak są małe a za krótko trzyma gdy zaczynają dorastać. 

Dlatego gdy grupa Marokańczyków siedzi sobie na tej marokańskiej sofie i np. pozuje do zdjęcia to każdy wygląda jakby połknął kija.


Pytanie co ze stołem? Normalnie to albo nie ma głównego stołu. Albo stoi on na środku pokoju z wyłożonymi przysmakami czy serwisem do herbaty. Tyle że w dużym salonie od siedzeń jest dość daleko by ruszyć się i do niego podejść. To służący serwują z tego stołu lub z kuchni gościom potrawy, napoje (zazwyczaj gazowane) i nalewają zieloną herbatę. Przy samej sofie stoli po kilka indywidualnych stolików, by postawić sobie na nich talerzyk z przekąską, szklaneczkę z herbatą, popielniczkę, lub pozersko położyć najnowszy model smartphona. Stoliki te są wykonane z drewna, mogą mieć różnorakie formy, są pięknie zdobione czy malowane. Niekiedy są to małe dzieła sztuki.


Tak jak wyżej jest na spotkaniu towarzyskim, rodzinnej uroczystości czy bankiecie.

Jak jest obiad rodzinny to posiłki je się przy okrągłym stole z obrusem długim aż do ziemi, który mi osobiście bardzo przeszkadzał latem i wyglądało to tak jakby wstydzili się pokazać nogi od stołu ;). Stół ten albo stawiany jest w centrum salonu pomiędzy sofami i dookoła niego stoją krzesła.
Albo idzie on w róg sofy. Wtedy to połowa gości przy stole siedzi na sofie a druga połowa na dostawionych krzesłach. Oczywiście wszyscy jedzą z jednego talerza lub tażinu a jedzenie mogą przełożyć sobie na małe talerzyki.

Marokańska sofa jest bardzo wygodna, dlatego spełnia też istotną rolę podczas sjesty. Rodzina może się na niej położyć i uciąć drzemkę przytulając się do poduszek. Dla wszystkich starczy miejsca. Np. w każdym końcie prostokątnej sofy mogą się położyć dwie osoby.

W środku salonu jest przestrzeń w której ludzie się zbierają by pogadać na stojąco, odbyć grupową modlitwę albo potańczyć jeśli to jest wesele.


Na ścianach salonów wiszą obrazy, zdjęcia czy wersety Koranu w barokowych ramach. Lecz prawdziwym arcydziełem są sufity, które nie mogą pozostać gładkie i proste. Obudowane są bogato rzeźbionymi cokołami. Pomiędzy kolumnami stref salonów robi się arabskie łuki a lampy to zazyczaj kryształowe żyrandole zwisające z środków przebogatych sufitowych płaskorzeźb.


Oczywiście istnieją też nowoczesne marokańskie wnętrza, gdzie rezygnuje się z ornamentyki i naładowania dodatkami. Może w nich być gładkość, prostota i minimalizm. Może być wszystko tylko w dwóch kolorach czy jak to ostatnio modne - w samej bieli. Ale w każdej sztuce także wnętrzarskiej, nawet jak się improwizuje czy odchodzi od klasyku to bezwzględnie muszą pozostać WŁAŚCIWE PROPORCJE.

Ta poroporcja marokańskiego wnętrza jest to, że pod ścianami ZAWSZE musi być ta długa kanapa złożona z tych wielkich poduszek a na niej goście siedzący w pozycji wyprostowanej. W marokańskim domu może być jeden zwykły salon w stylu zachodnim z meblościanką, kanapą i stolikiem na środku pokoju z ustawionym na wprost telewizorem. Ale zazwyczaj całe piętro podzielone jest na kilka salonów i przynajmniej jeden z nich musi być typowo marokański.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus - Kuskus, czyli Zapraszam na Feedback ;)